"Ja maar, is mijn verboden woord/zin geworden. Ik heb geleerd om minder beren op de weg te zien, meer te denken vanuit hetgeen wel kan, en niet vanuit alles wat niet kan. En, out of the box te denken!”
Hoe Squid Game je vereniging kan inspireren
Ons brein. Het is onze kracht en tegelijk onze valkuil. We zijn geneigd eerst vooral het probleem te zien.
Ons brein. Het is onze kracht en tegelijk onze valkuil. We zijn geneigd eerst vooral het probleem te zien. Dankzij methodieken van anders denken kan je tot nieuwe oplossingen komen. De Netflix serie Squid Game werd de inspiratie voor enkele sportverenigingen.
Inspiratie uit ‘Squid Game’
Bij Squid Game kan je aan allerlei kenmerken of scenario’s denken. Het staat o.a. bol van spel-elementen. Ok, soms is de serie wat luguber. Maar het zal je verbazen wat uit Squid Game kan komen als inspiratie voor de uitdagingen waar je tegenaan loopt. Zo ook sportverenigingen die kampen met tekorten aan leden en vrijwilligers.
De spellen en elementen in de film kunnen je brein ertoe bewegen met een andere blik te kijken naar je manier van vergaderen. En wat je anders kan doen.
Voordat we de ideeën meteen verklappen is het goed om eerst te weten wat er in het brein gebeurd. En de valkuilen van je brein te herkennen en hoe je creativiteit kan aanzetten.
Wat sportverenigingen bedacht door Squid Game
Uit de spelelementen van Squid Game wist een groep aan vrijwilligers van sportverenigingen meerdere concepten te halen. De vraag was ‘Hoe kunnen we op andere manieren vergaderen?’ Hier een greep uit de uitkomsten.
Vijf minuten voor de afgesproken eindtijd gaan we de algemene ledenvergadering afsluiten met een klein spel-element. Voor de afwisseling zou dit elke week ook een ander spel-element zijn.
- De winnaar wordt de voorzitter in de volgende vergadering, de verliezer de tijdbewaker.
- Je hebt daarmee ook steeds een andere rolverdeling en zo kom je erachter wie sterk is in bepaalde zaken.
- De voorzitter mag ook nieuwe spelregels introduceren, om te experimenteren met andere vergadervormen.
- Zo kunnen we de tijd beter bewaken en ook anders kijken naar de inhoud van wat we bespreken.
In Squid Game heeft ieder personage een nummer op het shirt. Dit zette een groep anders aan het denken over contact leggen met leden.
We gaan mensen vaker bellen, in plaats van mailen. Leden mogen nooit het gevoel krijgen een nummer te zijn/ Persoonlijk contact stellen we voorop en we gaan meer vragen stellen (vooral nog even niets van hun vragen, zoals vrijwilligerswerk). Via de telefoon krijgen we ook sneller antwoorden en kunnen we meteen betrokkenheid en interesse tonen.
Een ander kenmerk van Squid Game zijn de opdrachten in duo’s of groepjes. Vanuit dit element kwam een groep met het volgende:
We gaan meer grote of lange tafels neerzetten in de kantine, of een lange hoge bar, zodat de interactie verandert. En zo kunnen we ook groepsvorming in de kantine beïnvloeden. We gaan dus kijken naar nieuw meubilair en een andere plek voor tafels, voor een andere beleving.
Je mag pas de ruimte uit als je de opdracht hebt voltooid. Dat lijkt op een escape room. Met Start2Create zagen we concepten voorbij komen als:
Van een kleedkamer een escape room maken. Jeugdleden mogen een vriendje/vriendinnetje meenemen en we doen opdrachten of kinderspellen (zoals Anna Maria Koekoek) – puur voor de fun. Even wat anders dan een sport doen. Eerst beleving, daarna kijken we of iemand lid wil worden.
Een ook op de vraag ‘Hoe vinden we een nieuwe voorzitter?’ was het deze serie die leidde tot een concept om niet mensen gewoonweg te vragen of een bekend intake proces te starten, maar juist een functie aantrekkelijk en verslavend te maken. Eventueel in duo- of trio voorzitterschap in de praktijk.
Opleiding Doorbraak facilitator
In onze opleidingen ontwikkel je diverse vaardigheden, zoals het faciliteren van creatieve werkvormen en het begeleiden van interactie in groepen.
Verenigingsondersteuners leiden we op in de methodieken, om sportverenigingen te helpen aan vernieuwing, strategie en anders denken.
De trainers
Etienne Verhoeff
Sportjournalist van huis uit, met een bak aan ervaring als presentator op radio en televisie. Etienne is een echte ondernemer. Maakt ook zo’n 400 podcasts per jaar.
Kyra van Leeuwen
Speelde als golfster op de Europese Tour. Studeerde af in organisatiesociologie. Maakte al vroeg kennis met ondernemen en het trainersvak. Fetish voor verbale en non-verbale communicatie.
Kyra van Leeuwen
Co-Founder/Owner







